Cheltenham Badlands

Badlands to rozległe obszary mocno osłabionej ziemi nieuprawnej z niewielką roślinnością. To co możemy zobaczyć w Caledon (Ontario) to jednak mały przykład “badlands”. Tereny te znajdują się na południowo-wschodniej stronie Olde Base Line Road, pomiędzy ulicami Creditview Rd oraz Chinguacousy Rd, na zachód od autostrady 10 w Caledon.

Daawno daawno temu tereny Cheltenham Badlands były pokryte wodą i tworzyły ogromną rzekę. Gdy jedziemy wzdłóż szlaku możemy zobaczyć jak wzgórza oznaczają koryto jeziora, które wyschło tysiące lat temu i tak powstała dzisiejsza wersja Cheltenham Badlands. Ziemia jest czerwona przez znajdujące się tam złoża tlenku żelaza. Oprócz koloru czerwonego na powierzchni można zauważyć słabe zielone smugi spowodowane przesiąknięciami wody gruntowej, która zmienia czerwony tlenek żelaza na zielony tlenek żelaza.

IMG_9402

IMG_9410

Przez długi długi czas Badlands były dostępne dla każdego, co oznaczało dziesiątki odwiedziń dziennie. Na początku maja bieżącego roku Ontario Heritage Trust ogłosiło jednak, że tereny te zostaną ogrodzone siatką i zamknięte na kilka lat. Spowodowała to zbyt duża liczba zwiedzających, którzy przyczyniają się do nadmiernych obrażeń na powierzchni ziemi, przy tym samym przyspieszając erozję tak pięknego miejsca.

IMG_9413

IMG_9403

IMG_9414

IMG_9420

IMG_9421

Related Posts
  • Inna_odInnych

    Śliczne to miejsce! Nawet nie wiedziałam, że coś takiego istnieje ;)

    • Zdziwilabys sie ile ludzi mieszkajacych w Toronto nie wie o tym miejscu… :)

  • Pingback: Mój 2015 - Panda Overseas()

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.