Ferteca Ozama, czyli najstarsza twierdza w Ameryce

Forteca Ozama, czyli najstarsza twierdza i budowla z czasów kolonialnych w Ameryce znajduje się w Santo Domingo przy ulicy Calle Las Damas. Sama ulica Calle Las Damas jest prawdopodobnie pierwszą brukowaną drogą w Nowym Świecie – została utwardzona po to, aby żony Krzysztofa i Diego Kolumba mogły wychodzić na spacery omijając wszechobecne na drogach błoto.

IMG_3028

IMG_3096

Budowa fortecy rozpoczęła się w 1502 roku i została zakończona około 6 lat później pod dowództwem mistrza budowictwa – Gómeza García Varela. Wszystko zostało stworzone z koralowców które wyrzucało morze – zostały one starannie pocięte w prostokąty i ciasno sciśnięte aby utworzyć grube ściany. Przez kolejne dwa stulecia na terenie twierdzy nadal były dobudowywane różne elementy. Brama wjazdowa od strony ulicy Calle Las Damas została wybudowana w 1608 roku.

Miejsce na fortece wybrał sam gubernator Frey Nicolas de Ovando czyli założyciel miasta Santo Domingo. Twierdza zawdzięcza swoją nazwę rzece Ozama obok której jest położona. Fortaleza Ozama została zaprojektowana i wybudowana po to, aby strzec wejścia do portu Santo Domingo i bronić miasto przed atakami z morza.

IMG_3043

W samym centrum fortecy znajduje się Wieża Hołdu (hiszp. Torre del Homenaje) czyli imponująca struktura architektoniczna w średniowiecznym stylu oraz wzornictwie. Ściany Torre del Homenaje są grube na 2-3 metry i można w nich znaleźć dziesiątki otworów strzelniczych.

IMG_3085

IMG_3046

IMG_3064

Po wejściu na dach wierzy wyłania nam się piękna panorama miasta Santo Domingo.

IMG_3067

IMG_3081

IMG_3059

IMG_3072

IMG_3074

IMG_3062

Przed fortecą znajduje się ogromny budynek bez okien. Jest to El Polvorín który został wybudowany w połowie VXIII wieku. Budynku strzeże figurka świętej Maryi dziewicy.

IMG_3088

IMG_3091

Na promenadzie znajduje się pomnik Gonzalo Fernández de Oviedo wykonany z brązu. Jest to prawdopodobnie najbardziej znany wojskowy kronikarz z czasów kolonialnych.

IMG_3036

IMG_3094

IMG_3040

Wzdłuż nadrzecznego fortu znajdują się dwa rzędy dział: pierwszy pochodzi z 1570 roku, a drugi został dodany w połowie 1600 roku. Oba służyły jako pierwsza linia obrony miejskiego portu.

IMG_3039

Sama twierdza była tak dobrze zbudowana, że do lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku służyła jako więzienie. Gdy więzienie zostało zamknięte forteca została otwarta dla zwiedzających.

IMG_3042

Wstęp na teren twierdzy kosztuje RD$70 czyli niecałe 6zł. Przy wejściu znajduje się dużo przewodników mówiących głównie po hiszpańsku i angielsku. Ich koszt to około $3.50USD za osobę (13zł). Szczerze powiedziwaszy nie polecam brać przewodnika, dużo rzeczy można dowiedzieć się w książkach, na internecie lub tutaj na blogu :) Tym bardziej, że przewodnik bierze od osoby, a nie od grupy. Taki tour z przewodnikiem trwa około 20 minut.

IMG_3060

IMG_3083

Related Posts

Search stories by typing keyword and hit enter to begin searching.